|
|
|
|
Stanovy
Stanovy občanského sdružení Mezinárodní výbor pro pořádání Letních olympijských her 2008 v demokratické a svobodné zemi.
Čl. I. Název, sídlo a vznik sdružení
- Název sdružení zní Výbor pro pořádání Letních olympijských her 2008 v demokratické a svobodné zemi. Zkratka sdružení zní "Výbor pro LOH 2008". (dále jen "sdružení")
- Sídlem sdružení je c/o Jan Ruml, Milady Horákové čp. 103/66, Praha 6, PSČ 160 00.
- Sdružení je založeno odsouhlasením stanov na ustavující valné hromadě
- Sdružení se zřizuje v souladu s ustanovením zákona č.83/1990 Sb.,o sdružování občanů. Je právnickou osobou, která nabývá právní subjektivity dnem registrace ministerstvem vnitra.
- Sdružení je dobrovolnou, nezávislou, neziskovou organizací, sdružující členy na základě společného zájmu.
Čl. II. Cíl sdružení
- Cílem sdružení je monitorovat stav dodržování lidských práv v Čínské Lidové Republice v souvislosti s konáním letních olympijských her 2008 (dále jen "LOH 2008") v Pekingu a získávat podporu u veřejnosti pro tlak na mezinárodní společenství, aby nedopustilo pošlapání myšlenek Olympijské charty tím, že LOH 2008 se bude konat v zemi, kde nejsou respektována lidská a občanská práva.
- Předmětem činnosti sdružení zejména:
- sledovat situaci na poli dodržování lidských práv v ČLR uveřejňováním zpráv jiných organizací a jednotlivců,
- získává podporu pro cíl sdružení podle odst. 1 u osobností veřejného života,
- získává podporu pro cíl sdružení podle odst. 1 u široké veřejnosti,
- vyvíjí osvětovou činnost v oblasti dodržování lidských práv v ČLR.
Čl. III. Členství ve sdružení
- Členem sdružení se může stát každá fyzická osoba a každá právnické osoba, která má zájem se aktivně podílet na podpoře myšlenky, že lidská práva jsou univerzálně platná.
- Členem sdružení se stává osoba podle odst. 1. na základě oznámení o přistoupení. Přistoupení musí jednomyslně schválit koordinační rada sdružení. Jinak je oznámení neplatné.
- V případě že se koordinační rada nevyjádří do dvou dnů od doručení oznámení o přistoupení, má se za to, že s přistoupením souhlasí.
- Člen sdružení má právo podílet se na řízení sdružení, zejména je oprávněn účastnit se zasedání koordinační rady a hlasovat na něm, nahlížet do dokladů sdružení a být informován o všech záležitostech sdružení na zasedání valné hromady. Člen sdružení má povinnost aktivně se podílet činnosti sdružení.
- Členství zaniká:
- vystoupením člena písemným oznámením,
- úmrtím člena,
- zánikem právnické osoby, která je členem,
- zrušením členství na základě rozhodnutí koordinační rady,
- zánikem sdružení.
Čl. IV. Orgány sdružení
- Orgány sdružení tvoří valná hromada sdružení, koordinační rada a předseda místopředseda.
- Statutárním orgánem, který zastupuje sdružení navenek je předseda a místopředseda, každý samostatně. Za sdružení podepisuje samostatně předseda nebo místopředseda tak, že k napsanému nebo vytištěnému názvu sdružení připojí svůj podpis.
Čl. V. Valná hromada
- Valná hromada je vrcholným orgánem sdružení. K výhradním oprávněním valné hromady patří:
- schvalování stanov a jejich změn, schvalování nebo odmítnutí rozhodnutí koordinační rady nebo předsedy,
- volba ostatních orgánů sdružení a řešení sporů mezi nimi,
- rozhodování o zániku sdružení a majetkovém vypořádání,
- rozhodování o všech otázkách, které do působnosti valné hromady svěřují stanovy.
- Valná hromada je svolávána předsedou sdružení, nebo koordinační radou sdružení v případě, že tak neučiní předseda sdružení. Valná hromada je svolávána nejméně jednou za rok nebo na písemnou žádost nejméně jedné třetiny členů. V případě, že valnou hromadu nesvolá ani předseda, ani koordinační rada sdružení do jednoho měsíce od podání žádosti o svolání valné hromady podanou jednou třetinou členů, mohou svolat valnou hromadu tito členové sami.
- Valné hromady jsou oprávněni se zúčastnit všichni členové sdružení. Členové koordinační radz a předseda jsou povinni zúčastnit se valné hromady. Valné hromady se mohou podle potřeby zúčastnit i jiné osoby, a to na základě předchozího souhlasu valné hromady.
- Valná hromada je usnášeníschopná, je-li přítomna nadpoloviční většina členů. Každý člen sdružení disponuje jedním hlasem.
- Nesejde -li se v určeném místě a v určenou dobu nadpoloviční většina členů, může svolavatel rozhodnout o svolání náhradní valné hromady na témže místě s okamžikem zahájení o 1 hodinu později, než na kterou byla svolána valná hromada.
- Mimořádná valná hromada je usnášeníschopná, sejdou-li se nejméně 4 členové členů.
- Valná hromada a mimořádná valná hromada rozhoduje nadpoloviční většinou přítomných členů. V případě rovnosti hlasů rozhoduje hlas předsedy sdružení.
Čl.VI. Koordinační výbor
- Koordinační výbor je tříčlenný a tvoří jej předseda sdružení, místopředseda sdružení a člen zvolený valnou hromadou.
- Koordinační výbor rozhoduje o všech záležitostech sdružení, které nejsou svěřeny do působnosti valné hromady nebo předsedy, zejména o těch, které mu jsou svěřeny těmito stanovami.
- Koordinační výbor rozhoduje jednomyslně.
- Koordinační výbor jmenuje sekretáře výboru.
Čl. VII. Předseda sdružení
- V čele sdružení stojí předseda, který je výkonným orgánem sdružení zastupující sdružení vůči třetím osobám. Předseda sdružení je odpovědný koordinační radě.
- Předseda sdružení uskutečňuje usnesení koordinační rady. Přitom je povinen při řízení záležitostí sdružení postupovat v souladu s ustanoveními právního řádu, stanov, usnesení valné hromady a koordinační rady.
- Předseda sdružení vyřizuje průběžně záležitosti sdružení a při řízení sdružení rozhoduje o všech záležitostech, které nepatří do výlučné působnosti valné hromady a koordinační rady.
- Předseda sdružení je povinen poskytovat informace valné hromadě a koordinační radě o otázkách hospodaření sdružení.
- Předseda rozhoduje se souhlasem koordinační rady s finančními prostředky.
Čl. VIII. Místopředseda sdružení
- Vykonává pravomoci předsedy v době jeho nepřítomnosti.
Čl. IX. Zásady hospodaření
- Prostředky sdružení tvoří dotace a dary. Při svém hospodaření je sdružení povinno se řídit obecně závaznými právními předpisy a těmito stanovami.
Čl. X .Zánik sdružení
- Sdružení zaniká buď dobrovolným rozpuštěním nebo sloučením s jiným sdružením, nebo pravomocným rozhodnutím ministerstva o jeho rozpuštění.
- V případě zániku sdružení dobrovolným rozpuštěním se provede likvidace, pro kterou se přiměřeně použijí ustanovení obchodního zákoníku o likvidaci obchodních společností.
Čl. XI. Závěrečná ustanovení
- Tyto stanovy byly schváleny na ustavující valné hromadě konané dne 20.9.2001
|
|
|
|