OLYMPIC WATCH OLYMPIC WATCHOLYMPIC WATCH
ČeskyEnglish
O nás
Dokumenty
Témata
Události
Zapojte se
Odkazy

15.12.2003

Cyril Svoboda přijal žádost o pomoc tibetskému politickému vězni

Praha, 15. prosince 2003 – Šest organizací pro lidská práva žádá vládu ČR o pomoc tibetskému politickému vězni Tändzin Deleg Rinpočhemu. Činí tak v dopise, který dnes předali v Černínském paláci místopředsedovi vlády a ministrovi zahraničí Cyrilu Svobodovi místopředseda Senátu a předseda Výboru pro olympijské hry 2008 ve svobodné a demokratické zemi (Olympic Watch) Jan Ruml a předseda občanského sdružení Lungta Ľubomír Sklenka.

Ministr Svoboda během setkání přislíbil, že diplomatickými kanály vyjádří vládě ČLR starost o tento případ.

Dopis, který kromě představitelů Lungty a Olympic Watch podepsali i zástupci Amnesty International ČR, Českého helsinského výboru, společnosti Člověk v tísni a Konfederace politických vězňů ČR, vyzývá českou vládu, aby „požadovala po vládě Čínské lidové republiky okamžité a bezpodmínečné zrušení trestu smrti a nový, spravedlivý proces pro tibetského politického vězně Tändzin Deleg Rinpočheho“. Dopis je součástí celosvětové kampaně, která má odvrátit popravu Tändzin Deleg Rinpočheho, buddhistického učitele, který byl před rokem odsouzen v ČLR v uzavřeném procesu k trestu smrti. Trest mu byl odložen, může být ovšem vykonán už v dubnu 2004.

V České republice koordinují kampaň občanská sdružení Výbor pro olympijské hry 2008 ve svobodné a demokratické zemi (Olympic Watch) a Lungta.

Občanské sdružení Lungta je nevládní neziskové sdružení občanů, kteří se zajímají o Tibet, tibetskou kulturu nebo tibetský buddhismus. Základním cílem sdružení je získávat a zveřejňovat pravdivé informace o unikátní tibetské kultuře, tibetském buddhismu a situaci v Tibetu, a tím působit na českou společnost, zejména mládež, vést ji nejen k respektování tibetské kultury, ale i k úctě k občanským a lidským právům obecně, k toleranci a snaze pochopit odlišné kultury a způsoby života ve světě i v ČR.

Olympic Watch (Výbor pro olympijské hry 2008 ve svobodné a demokratické zemi) byl založen v roce 2001 v reakci na rozhodnutí MOV, kterým bylo uděleno pořadatelství letních olympijských her 2008 Pekingu. Jeho posláním je monitorovat situaci na poli lidských práv v Čínské lidové republice před olympijskými hrami 2008 a vést kampaň, která by dosáhla positivních změn v životech lidí v Číně.

Olympic Watch
Webdesign and webhosting: NETservis, s.r.o. - prezentace, www stránky, design, flash, internet